Oświetlenie deski

Dział tuningowy

Moderator: Moderatorzy

Foxkrzysiek

Opis zmiany na czerwony kolor

Post autor: Foxkrzysiek »

No więc po kolei jak to zrobiłem :

Z zegarami nie ma problemu w MK VII tylko usunąć zielone szkło od podświetlenia z góry w zamian diody czerwone z rezystorem i świeci ładnie.

Zegarek też bez problemu zamiast żarówek oryginalnych dajemy cztery diody i ładnie świeci.

Włączniki i pokrętło od ustawienia świateł nie ma problemu zmieniamy zielone diody 3mm na czerwone i też ładnie świeci.

Panel nawiewu zrobiłem tak:

włożyłem do gotującej wody przód od panelu i czekałem aż się namoczy dobrze i delikatnie ściągałem pensetą czarna folię z oznaczeniami nawiewu , po zdjęciu folii bierzemy zmywacz do paznokci i delikatnie z białego plastiku zmywamy zielona farbę w miejscach gdzie sa znaczki na czarnej folii a później z folii tak samo tylko delikatnie żeby znaczków nie zmazać. jak już mamy usuniętą zieloną farbę to bierzemy się za lutowanie ja użyłem diody 5 mm z rezystorem 8 szt. czerwonych i jedna niebieską na zdjęciach widać w jaki sposób są polutowane z dołu i od góry. Po tym wszystkim pozostaje zmontowanie paneli w całośc podłączenie i efekty są na fotkach.....

W naturze wygląda jeszcze lepiej zdjecia robione telefonem ale widać nieźle


Pozdrawiam.....
Załączniki
zdjęta folia z obudowy panelu
zdjęta folia z obudowy panelu
dolna częsc panelu i zmazana zielona farba...
dolna częsc panelu i zmazana zielona farba...
wlutowane diody  =od góry
wlutowane diody =od góry
i od dołu...
i od dołu...
pokrętła wyglądają tak...
pokrętła wyglądają tak...
Zdjęcia-0008.jpg (141.01 KiB) Przejrzano 5516 razy
i jeszcze jedno...
i jeszcze jedno...
Zdjęcia-0009.jpg (132.57 KiB) Przejrzano 5517 razy
a tak mniej więcej w całości
a tak mniej więcej w całości
i jeszcze tak...
i jeszcze tak...
Tigerbart

Post autor: Tigerbart »

KuRowSKi pisze:Czerwony wygląda bardziej profesjonalnie niż niebieski który odrazu żuca się w oczy i mówi WIEś śpiewa i Tańczy
:lol: :lol: :lol: To dobrze w takim razie ze moge zmieniac kolor na zielony Indiglo :lol: :lol:
tomx

Post autor: tomx »

Foxkrzysiek,
Gratuluje udanej modyfikacji :cool: ,nawet fajnie to wyszlo .... choc osobiscie wolę własną koncepcje :mrgreen:

Teraz proponuje zaczac podswietlac zegary od spodu :razz:

....a tak z ciekawosci to co tam masz za kierownice u Siebie ? bo wiem ze taka samą miala kiedys moja siostra we Fiescie z 92 roku ....
Awatar użytkownika
Gelo-LBN
Posty: 187
Rejestracja: 12 paź 2007, 18:41
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gelo-LBN »

Foxkrzysiek, gratuluje pomysłu z gorącą wodą i mam pytanko... były potem jakieś problemy z założeniem folii na nowo??

a tak swoją drogą, to podczas ścierania zielonej warstwy nie zdarła ci się za bardzo czarna, tzn. nie wiem czy na fotkach dobrze widziałem, ale wydaje mi się, że poza cyframi i znaczkami, czerwony kolor w niektórych miejscach przebija

może by to na końcu, przed sklejeniem, potraktować czarną farbą od środka

a przy okazji, może byś tak te zdjęcia wrzucił do opisów napraw i modyfikacji :mrgreen:
Blazey

Post autor: Blazey »

A jakie diody tam montujecie? Jeśli w "zwykłych" obudowach, czyli walec z soczewką na czubku, to mają one kąt rozsyłu światła około 20 - 30 stopni. Czyli dają w punkt. Pomaga trochę, jak im się przetrze drobnym papierem lub pilnikiem tą soczewkę. Można też naostrzyć taką diodę jak ołówek. Sprawdzają się też diody, które są stosowane w lampkach na choinkę. Mają one zamiast soczewki odwrócony stożek i świecą na boki. A najlepiej zastosować diody typu FLUX (jak wpiszecie to hasło w allegro, to wyskoczą wam takie diody). Są niskie i mają kat rozsyłu 120 stopni. Do tego są mocne. Można też zastosować diody do montażu powierzchniowego - smd. Takimi są podświetlone zegary w vw i wielu innych autach.
Przy zakupie diod, a będzie potrzeba kilku rozmiarów, radze też sprawdzić odcień ich świecenia. Czasem niby to samo, a różnica w kolorze wyraźna. dotyczy to szczególnie niebieski i białych diod. Najlepiej zaświecić sobie takie diody.

Ciekawy efekt można też uzyskać malując wskazówki lakierem fluorescencyjnym i oświetlając je diodami emitującymi UV (ultrafiolet).
Foxkrzysiek

Post autor: Foxkrzysiek »

Tak trzeba bardzo uwazać ze zmywaniem farby z czarnej folii bo za mocno i zmywa się biała powłoka to za pierwszym razem na drugiej folii będę robił to delikatnie i może coś innego wymyślę , do przyklejenia użyłem kleju polimerowego po nasmarowaniu czarnej folii przylepiłem do plastiku i dałem nad parę od wody lekko zmiękła i wtedy można podociskać w miejscach gdzie nie dolega.

pozdrawiam....

P.S. jak zrobię drugi panel oczywiscie dam fotki...
Awatar użytkownika
cashy
Posty: 38
Rejestracja: 12 maja 2007, 15:30
Lokalizacja: Białystok

Post autor: cashy »

No wlasnie, ja mam to samo. Najwiekszy problem jest ze zmyciem zielonego, tak zeby nie zruszyc konturów znaczków aaa Chyba bede musiał wziac sie za sprawe innym sposobem :cool:
Foxkrzysiek

Post autor: Foxkrzysiek »

przy drugiej folii będe próbował zeskrobać delikatnie bez acetonu zobacze jak to będzie ???
Paula
Posty: 870
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Szczecin/Łódź/Zgierz

Post autor: Paula »

Może głupie pytanie ale próbował ktoś z Was zmywaczem do paznokci bez acetonu? Z racji mojej pracy tak jakoś mi przyszło do głowy :P
Awatar użytkownika
lordpablo
Posty: 3055
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:50
Lokalizacja: Siennica

Post autor: lordpablo »

wiesz koleżanko, przecietny facet nie posiada w swojej kolekcji gadzetów, zmywacza do paznokci, no chyba że sie myle :mrgreen:
Blazey

Post autor: Blazey »

Ani to ani to. Oba zeżrą czarną farbę. Lepiej wziąć coś mniej agresywnego i pobawić się trochę dłużej. Benzynę ekstrakcyjną ktoś sprawdzał? Albo jakiś rozpuszczalnik ale na bazie silikonu. Wszystko co zawiera aceton, keton i inne chemikalia z tej grupy jest za mocne. Tak jak nitro i rozpuszczalniki do farb chlorokauczukowych.
czasem farby rozpuszczają się w dziwnych substancjach. Można też spróbować zetrzeć ją olejem wrzecionowym. A może po prostu wziąć kawałek waty stalowej i zetrzeć?
Jak wymieniałem podświetlenie w seicento do auta pokazowego, to po wyjęciu barwnej folii zrobiłem skan, po czym wydrukowałem nowe ideogramy na folii i ją umieściłem w miejscu starej. Też można spróbować wydrukować laserówką na kawałku folii i podłożyć pod oryginalną, jak zejdzie z niej wszystko. Dobra by była też kalka techniczna lub jakiś inny półmatowy materiał - rozpraszało by dodatkowo światło.
Awatar użytkownika
Yagr
Posty: 14517
Rejestracja: 23 lip 2006, 00:12
Lokalizacja: Kraków
Pojemność: 1598
Rocznik: 2007
Generacja: MK2
Nadwozie: Kombi
Kontakt:

Post autor: Yagr »

zamiast waty stalowej mozna spróbować drobnego papieru wodnego albo nawet pasty lekkościernej ;) A co do metod podświetlania to zainteresujcie sie foliami EL ;)
Polak potrafi!!



ale mu się nie chce...
a jak mu się zechce...
to potrafi



spieprzyć!

P I W O L E C Z Y !

"wszystko co ma cycki lub koła będzie sprawiało problemy"
Awatar użytkownika
cashy
Posty: 38
Rejestracja: 12 maja 2007, 15:30
Lokalizacja: Białystok

Post autor: cashy »

Ja swój panel przeznaczylem na próby. Wytestowalem i rozpuszczalnik chlorokauczukowy i zmywacz do paznokci bezacetonowy. Próbowalem tez wodnym papierkiem...

Nic nie dalo jakichs specjalnych efektów. Choc bardzo uwazalem, zwasze zmywalo sie od razu za duzo, nierealne zeby zrobic to taak zeby zmyc tylko zielony.... :roll: Jak pisalem wczesniej, bede kombinowal inaczej, na czesc od biegu nawiewu i kierunku nawiewu mam juz patent, musze jeszcze cos obmyslic na temperature ;)
Blazey

Post autor: Blazey »

Zrób sobie ładny rysunek w kolorze. Zapisz go i podejdź do punktu ksero, gdzie robią drukują w kolorze na folii. Kosztować cie to będzie kilka złotych, a efekt dobry i trwały.
Awatar użytkownika
Gelo-LBN
Posty: 187
Rejestracja: 12 paź 2007, 18:41
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gelo-LBN »

tomx pisze:
Gelo-LBN pisze:Ja dałem 2 diody superjasne czerwone
Ja mam u siebie 4 diody w zegarku !! i uznaje ze 2 szt to moze byc za mało.... aaa

Zastosowałem się do rady i jest dokładnie tak jak piszecie 4 diody - git podświetlenie zegarka

chyba czerwone podświetlenie zaczyna się coraz bardziej modne robić...już niedługo niebieskie zostanie wyparte :lol: Ja dziś machnąłem sobie podświetlenie od góry i od spodu na czerwony.. jeszcze tylko panele nawiewów i wszystko będzie w jednym kolorze
ODPOWIEDZ