Tuning RM Pioneer KEH-2500R i podobnych

Pytania i odpowiedzi z tematyki car-audio

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
cidzej
Posty: 11730
Rejestracja: 11 sie 2006, 15:15
Lokalizacja: WE/WI/WW/WSC
Pojemność: 1400
Rocznik: 1996
Generacja: MK7
Nadwozie: Cabrio

Tuning RM Pioneer KEH-2500R i podobnych

Post autor: cidzej »

Jako, że czerwcowy zlot się zbliża wielkimi krokami, a rzuciłem rękawice MARKKO w konkursie CA postanowiłem coś zrobić ze swoim sprzętem co by chociaż zagrać w tle jego sprzętu ...

Ale do rzeczy ...

1. Wstęp

Pioneer KEH-2500R to całkiem niezły radiomagnetofon z RDS'em. Magnetofon, jak magnetofon, nie ma się co tu rozpisywać - to już (pre)historia. Radyjko ma bardzo czuły tuner - łapie rewelacyjnie. Do tego RDS i wszystkie pierdoły typu AF, TA, TP itd itd ... Wzmacniacz ma moc 4x35W Peak Power (4x22W RMS) i gwarantuje, że każde standardowe głośniki montowane w samochodach (10-13-16cm) rozkręci na tyle dobrze i czysto, że przęciętnego słuchacza muzyki w aucie zadowoli w co najmniej 120% - zresztą co tu dużo mówić - to PIONEER I WSZYSTKO JASNE !!! :) Przy cenie (allegro.pl) 60-100zł to rewelacja :) rewelacja z jednym małym ALE ...

Ponieważ jest to model z raczej średnio niskiej półki nie występuje w nim wyjście PRE-OUT. W standardowej konfiguracji nie jest ono kompletnie do niczego potrzebne, ale ponieważ moje ma startować w konkursie CA .... NO TO TRZEBA BYŁO MU DOROBIĆ :P

2. Rozwinięcie

Sprawa w brew pozorom nie okazała się aż taka prosta jak się spodziewałem. Sądziłem (po pierwszym otwarciu obudowy), że Pioneer poszedł na łatwizne i tylko gniazdek nie wlutował (firmy często tak robią). Jak się okazało jednak (po dalszej rozbiórce radia) - brakowało nie tylko gniazd ale również i wielu elementów ...

Pora sięgnąc po elektrode.pl ....

niestety nie znalazłem żadnej "gotowej" przeróbki :(

Więc pora zagooglować :P ...

jak się okazuje sprawa nie jest aż taka trudna - stosunkowo łatwo udało się odnaleźć Datashity końcówki mocy i procesora audio. Po krótkim studiowaniu schematów i aplikacji układów zabrałem się do lutowania ...

SN761026 - to nasz procesor audio, do którego będziemy się dolutowywać i numery wyprowadzeń, które nas interesują.

18 Output FL
19 Output RL
30 Output RR
31 Output FR

Jako, że mnie zadowalała tylko jedna para chinchy, wykorzystałem tylko wyprowadzenia 19 i 30 (tylne głośniki), ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykorzystać też i przednie.
Podpięcie się za procesorem audio powoduje, że z radia mamy kontrolę nad wychodzącym dźwiękiem, jego głośnością i barwą oraz FADEREM i BALANSEM.
Pozostało tylko zrobić wyjście na świat kablom (wycinając mały otwór w obudowie radia) i założyć wtyczki chinch na kabel. Ja założyłem tymczasowo jakieś z odzysku, bo gdzies posiałem swoje pozłacane, ale w tygodniu dokupie i założe już docelowe

3. Chwila prawdy ....

Po złożeniu sprzętu do kupy, z lekko drżacą reką podpiąłem go do prostownika samochodowego a następnie pod wejście liniowe w wieży, załączyłem zasilanie i ...

... ZAGRAŁO :)

Wszystko działa zgodnie z założeniami - dźwięk jest czysty, nie zniekształcony, jest pełna regulacja dźwięku - bass, sopran, balans, fader, laudness - czyli GITARA :)

4. PODSUMOWANIE ...

Przeróbka jest dosyć prosta do wykonania i każdy kto umie przylutować wtyczkę chinch na końcu kabla będzie ją potrafił wykonać :) Koszty przeróbki są na poziomie od 5 zł do .... (zależy jaki kabel oraz chinche zastosujemy). Dodam jeszcze tylko, że najprawdopodobniej na podstawie tego opisu można przerobić także inne radia Pioneera (kasetowe i CD), ze względu na fakt iż Pioneer stosuje tą samą płytę główną do wielu modeli.

ps. sorki za niską jakość zdjęć, ale robiłem w pośpiechu
Załączniki
prowizoryczne (ale działające zgodnie z założeniami) wtyczki chinch
prowizoryczne (ale działające zgodnie z założeniami) wtyczki chinch
100_3486.JPG
100_3485.jpg
Bez-nazwy-2.jpg
żeby nie robić za dużo "zamieszania" dolutowujemy się do rezystorów i zworki a nie do samych nóżek układu
żeby nie robić za dużo "zamieszania" dolutowujemy się do rezystorów i zworki a nie do samych nóżek układu
100_3484.JPG
Ostatnio zmieniony 25 mar 2007, 09:30 przez cidzej, łącznie zmieniany 2 razy.
MARKKO

Post autor: MARKKO »

cidzej pisze:wyprowadzenia 19 i 30 (tylne głośniki)
cidzej pisze:19 Output FR
30 Output RR
może mi się coś potegoqwało ale 19 i 30 to prawy przód i prawy tył
Awatar użytkownika
cidzej
Posty: 11730
Rejestracja: 11 sie 2006, 15:15
Lokalizacja: WE/WI/WW/WSC
Pojemność: 1400
Rocznik: 1996
Generacja: MK7
Nadwozie: Cabrio

Post autor: cidzej »

masz rację, pomyliłem się w opisie i już poprawiłem.


na zdjęciach było prawidłowo opisane :)
SlaVkoEg

Post autor: SlaVkoEg »

i jak to dziala??
Awatar użytkownika
cidzej
Posty: 11730
Rejestracja: 11 sie 2006, 15:15
Lokalizacja: WE/WI/WW/WSC
Pojemność: 1400
Rocznik: 1996
Generacja: MK7
Nadwozie: Cabrio

Post autor: cidzej »

tak jak powinno :cool:

dzisiaj założyłem docelowe wtyczki, podpiąłem mojego JBLa + pionka i łupało jak trzeba :mrgreen:
SlaVkoEg

Post autor: SlaVkoEg »

no to gratuluje sukcesu :D
ODPOWIEDZ